De vanligaste frågorna om att ta körkort

Här finner du svaren på de vanligaste frågorna om vad det innebär att ta körkort. Allt för att du ska få informationen du behöver för att välja rätt väg till körkortet för dig. 

Kan jag ta körkort endast för automatisk växellåda?

Ja, det går utmärkt att välja att ta körkort för enbart automatisk växellåda. En anledning till att göra detta val kan vara att du vill ta körkort snabbt. Du kommer då att få ett körkort för automatväxlade bilar och får alltså inte köra bilar med växellåda. 

Varför är det prövotid på körkort?

Som ny förare har du inte någon längre erfarenhet av att köra ensam i trafik i praktiken. Att ha körkort är ett ansvar och därför appliceras en prövotid på två år efter att du har tagit ditt körkort. Du ska visa att du klarar av det ansvar du har fått. Alla ska följa trafikreglerna men under denna period ställs ännu högre krav på att du inte bryter mot de regler som finns. Om du riskerar ditt körkort under prövotiden och förlorar det så måste du göra om förarprovet igen. 

Vilka körkortsbehörigheter finns?

På baksidan av ditt körkort finns information om vilka behörigheter du har. De allra flesta som tar körkort får så kallad B-behörighet för personbil och lätt lastbil. Det finns också följande behörigheter som du kan ta körkort för:

  • A – tung motorcykel
  • A1 – lätt motorcykel
  • A2 – mellanstor motorcykel
  • AM – moped klass I
  • BE – personbil med tungt släp
  • C och CE – tung lastbil
  • C1 och C1E – medeltung lastbil
  • D och DE – buss
  • D1 och D1E – mellanstor buss
  • Utökad B – personbil och tyngre släp än med vanligt B-körkort

Vilka fordon får jag köra med ett vanligt körkort (behörighet B)?

Med B-behörighet får du köra vanlig personbil och lätt lastbil. Har du tagit ditt körkort innan den 1 januari 2000 så får du också köra terränghjuling och snöskoter utan annan speciell behörighet. Vill du kunna köra andra typer av fordon måste du alltså gå en specifik trafikutbildning för detta. 

Vilka moment ingår i körskolans undervisning?

I momenten som ingår finner du grundutbildningen, stadsutbildning, landsväg, mörker och halka. Detta betyder att du under din tid på körskolan kommer att ta körlektioner som reflekterar alla dessa områden, läsa teori för att klara det teoriprov du måste genomföra, genomgå de två riskutbildningarna som ingår – riskettan tar upp risker i trafiken så som trötthet, droger och alkohol och risktvåan är det som de flesta känner som halkbanan. Sist men inte minst genomgår du förarprovet där vi försäkrar oss om att du är redo innan vi bokar det.  

När kan jag ta körkort?

För att övningsköra med personbil måste du ha fyllt 16 år. Gäller det istället personbil med lätt släpvagn eller lätt lastbil så måste du vara 17 år och 6 månader för att börja övningsköra. För att övningsköra privat måste du ha en godkänd handledare med dig i bilen som har gått introduktionsutbildningen för att bli handledare. Du får dock inte genomföra förarprovet och/eller teoriprovet innan du har fyllt 18 år.
{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”Kan jag ta körkort endast för automatisk växellåda?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Ja, det går utmärkt att välja att ta körkort för enbart automatisk växellåda. En anledning till att göra detta val kan vara att du vill ta körkort snabbt. Du kommer då att få ett körkort för automatväxlade bilar och får alltså inte köra bilar med växellåda. “}},{“@type”:”Question”,”name”:”Varför är det prövotid på körkort?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Som ny förare har du inte någon längre erfarenhet av att köra ensam i trafik i praktiken. Att ha körkort är ett ansvar och därför appliceras en prövotid på två år efter att du har tagit ditt körkort. Du ska visa att du klarar av det ansvar du har fått. Alla ska följa trafikreglerna men under denna period ställs ännu högre krav på att du inte bryter mot de regler som finns. Om du riskerar ditt körkort under prövotiden och förlorar det så måste du göra om förarprovet igen. “}},{“@type”:”Question”,”name”:”Vilka körkortsbehörigheter finns?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”På baksidan av ditt körkort finns information om vilka behörigheter du har. De allra flesta som tar körkort får så kallad B-behörighet för personbil och lätt lastbil. Det finns också följande behörigheter som du kan ta körkort för:\nA – tung motorcykel\nA1 – lätt motorcykel\nA2 – mellanstor motorcykel\nAM – moped klass I\nBE – personbil med tungt släp\nC och CE – tung lastbil\nC1 och C1E – medeltung lastbil\nD och DE – buss\nD1 och D1E – mellanstor buss\nUtökad B – personbil och tyngre släp än med vanligt B-körkort\n”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Vilka fordon får jag köra med ett vanligt körkort (behörighet B)?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Med B-behörighet får du köra vanlig personbil och lätt lastbil. Har du tagit ditt körkort innan den 1 januari 2000 så får du också köra terränghjuling och snöskoter utan annan speciell behörighet. Vill du kunna köra andra typer av fordon måste du alltså gå en specifik trafikutbildning för detta. “}},{“@type”:”Question”,”name”:”Vilka moment ingår i er undervisning?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”I momenten som ingår finner du grundutbildningen, stadsutbildning, landsväg, mörker och halka. Detta betyder att du under din tid på körskolan kommer att ta körlektioner som reflekterar alla dessa områden, läsa teori för att klara det teoriprov du måste genomföra, genomgå de två riskutbildningarna som ingår – riskettan tar upp risker i trafiken så som trötthet, droger och alkohol och risktvåan är det som de flesta känner som halkbanan. Sist men inte minst genomgår du förarprovet där vi försäkrar oss om att du är redo innan vi bokar det. “}},{“@type”:”Question”,”name”:”När kan jag ta körkort?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”För att övningsköra med personbil måste du ha fyllt 16 år. Gäller det istället personbil med lätt släpvagn eller lätt lastbil så måste du vara 17 år och 6 månader för att börja övningsköra. För att övningsköra privat måste du ha en godkänd handledare med dig i bilen som har gått introduktionsutbildningen för att bli handledare. Du får dock inte genomföra förarprovet och/eller teoriprovet innan du har fyllt 18 år. “}}]}